26. 9. 2023 v Články a zájimavosti

Diabetes a sport

Sport a diabetes

Sport a diabetes jsou témata, která na první pohled mohou působit protichůdně. Diabetes je chronické onemocnění s významným vlivem na hladinu cukru v krvi, zatímco sport přináší fyzickou aktivitu a zdravotní výhody. Tento článek se zaměřuje na spojení mezi sportem a diabetem, zkoumá vliv sportu na hladinu cukru v krvi a zmiňuje přínosy sportu pro zlepšení kvality života lidí s diabetem.

Měl by diabetik vykonávat fyzickou aktivitu?

Rozhodně ano, nicméně pokud se zaměříte na starší studie, tak zjistíte, že se sport lidem s tímto onemocněním nedoporučoval kvůli hypoglykémiím. V dnešní době je už ale názor většiny doktorů někde jinde, sport jako takový je důležitý pro všechny a u diabetiků má výrazný vliv na metabolické chody v těle.

Jaké jsou výhody a nevýhody fyzické aktivity při tomto onemocnění?

U všech typů diabetu má sport mírné fyzické aktivity příznivý účinek, dochází totiž ke zvýšení inzulínové senzitivity, má důležitou úlohu v prevenci kardiovaskulární nemocnosti i úmrtnosti ovlivněním rizikových faktorů aterosklerózy, pomáhá budovat svalovou hmotu a přispívá k redukci hmotnosti. Fyzická aktivita také napomáhá kontrolovat glykemii při zátěži v běžném životě díky zlepšení kvality a trénovanosti.

U lidí s DM 1. typu je sport běžnou součástí života. A v mnoha publikacích se můžeme dočíst, že dobře kompenzovaný a kontrolovaný diabetik je schopen stejného výkonu jako nediabetik.

Negativa jsou taková, že sport nevede ke zlepšení kontroly diabetu 1. typu a je nejčastější příčinou vzniku hypoglykémie.

Aerobní sport

Touto aktivitou nedochází k výraznému nárůstu svalové hmoty, ale zlepšuje zdatnost kardiovaskulárního systému a je všeobecně doporučována k prevenci vzniku aterosklerózy i u osob po infarktu myokardu. Tento typ aktivity, mezi které se řadí např. běh, běh na lyžích či kolo zapříčiňuje pokles glykémie v průběhu pohybu, na jeho konci a po něm. Velmi dlouhý aerobní pohyb prohloubí snížení glykémie daleko déle a více. Podstatou tohoto jevu je úbytek glykogenu.

Anaerobní sport

Anaerobní sporty, které sem můžeme řadit jsou intervalové tréninky vysoké intenzity (HIIT), což je forma tréninku, kde se střídají doby vysoce intenzivní anaerobní fyzické aktivity s dobami odpočinku, obvykle až do vyčerpání, tento typ tréninku je pro DM velmi významný, protože zlepšuje metabolismus glukózy. Posilování ve fitness centru, vzpírání, sprinty patří do tohoto typu fyzické zátěže též. Cílem těchto sportů je budování svalové hmoty a zvýšení objemu svalové síly. Silové sporty s krátkým trváním vedou ke zvýšení inzulínové sensitivity, ale neovlivňují tolik metabolismus glukózy, také se stává, že může vést k hyperglykémii, která bude vyžadovat podání inzulínu. Ihned po ukončení této aktivity dochází k doplňování zásob svalového glykogenu i jaterního, který byl spotřebován, toto zvýšené ukládaní trvá několik hodin a v tomto úseku jsou sportovci nejvíce ohroženi hypoglykémií.

Smíšený sport

Sporty smíšené nebo střídající fyzickou aktivitu (krátké vysoce náročné anaerobní výkony v kombinaci s aerobním pohybem) mezi které řadíme skupinové sporty např. fotbal, basketball atd. tak v průběhu i po této aktivitě dochází ke zvyšování i snižování hladiny glykemie a někdy nemusí dojít k žádné změně. Pozdější hypoglykémie bývá většinou mírná a noční pokles se projevu většinou kolem 3.-5. hodinou ranní.

Cílové glykémie a doporučené strategie.

Uvedené dávky sacharidů (viz tabulka) jsou pouze obecným doporučením, jelikož glykémie před jakýmkoliv sportem/ fyzickou aktivitou musí být hodnocena i s ohledem na její trend, koncentraci inzulínu v těle a zkušenost pacienta. Při vyšší koncentraci inzulínu v těle musí být dávky sacharidů vyšší.

Glykémie před cvičením Sacharidy Cvičení Poznámka
<5 mmol/L 10-20 g před cvičením Odložit cvičení, dokud nestoupne glykémie nad 5 mmol/L Častá monitorace
5- 6,9 mmol/L 10 g před cvičením Anaerobní cvičení a HIIT můžeme zahájit
7-10 mmol/L Všechny typy cvičení mohou být zahájeny Při anaerobním a HIIT cvičení může glykémie stoupnout
10,1 – 15 mmol/L Aerobní a anaerobní cvičení může být zahájeno Při anaerobním cvičení může glykémie stoupnout
> 15 mmol/L Kontrola ketolátek, pokud není hyperglykémie vysvětlena jídlem

 

Ketolátky a sport

Koncentrace ketolátek v krvi a moči Fyzická aktivita
<0,6 mmol/L krev nebo <0,4 mmol/L moč (do 2+) Pouze mírná či střední aerobní zátěž
<1,4 mmol/L krev Malá korekce a následná lehká a krátká aktivita
³ 1,5 mmol/L krev Doporučeno necvičit

 

Jaký by měl být cíl?

Cílem, ke kterému by se měl pacient s lékařem dostat je dosažení maximálního výkonu při dobré kontrole glykémie bez hypoglykémie. Bohužel se těchto cílů nedaří úplně dosáhnout. Kvalita života s diabetem představuje dostatečný selfmonitoring glykémie, znalost obsahů sacharidů v dietě, rychlost jeho vstřebávání a pochopení účinku inzulínu. Pochopení vzájemných vztahů mezi aplikací inzulínu, monitoringu glykémie a výživou je psychicky náročné a vyžaduje určitou inteligenci pacienta.

Zajímavost na konec

U mladších osob s DM 1. typu bez komplikací lze využít v prevenci hypoglykémie maximální 10-30 s sprint, což je jednou z možností, jak na přechodnou dobu zvládnout rozvíjející se hypoglykémii. Tento proces využije stimulaci sympatiku (katecholaminy) a produkci laktátu, a takto lze stabilizovat glykémii před, v průběhu i po aerobní zátěži mírné až střední intenzity. Tímto lze zvýšit glykémii do normy na cca 2 hodiny, přičemž efekt se může opakovat v závislosti na zásobách/úbytku jaterního glykogenu.

Co si z toho článku odnést?

Určitě se nebojte sportu. V dnešní době je spoustu vymožeností (senzory, pumpy…), které Vám mohou pomoct s lepší kompenzací a s pochopením vlivu sportu na glykémii. (Pokud jste DM2 můžete využít příspěvky od pojišťovny a pořídit si 1-2 senzory měsíčně, které Vám pomohou diabetes lépe pochopit) Myslete na to, že stabilita glykémie a trénovanost sportovce je závislá na druhu sportu. Glykémii, trénovanost a maximální výkon taktéž ovlivňuje doba, intenzita a frekvence tréninku. Druh sportu má velký vliv na odpověď organismu.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Fatal error: Uncaught Error: Class 'Elementor\Plugin' not found in /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-content/plugins/essential-addons-for-elementor-lite/includes/Traits/Elements.php:397 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-includes/class-wp-hook.php(324): Essential_Addons_Elementor\Classes\Bootstrap->render_global_html('') #1 /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #3 /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-includes/general-template.php(3080): do_action('wp_footer') #4 /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-content/themes/u-design/footer.php(113): wp_footer() #5 /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-includes/template.php(810): require_once('/data/web/virtu...') #6 /data/web/virtuals in /data/web/virtuals/311275/virtual/www/domains/dietoblog.cz/wp-content/plugins/essential-addons-for-elementor-lite/includes/Traits/Elements.php on line 397