Má první návštěva fitka aneb průvodce prvními krůčky

Před více než dvaceti pěti lety jsem stál před vstupem do posilovny, váhajíc, zda vstoupit či nikoli. Cítil jsem, že mě táhne touha po krásném těle před blížící se dovolenou u moře. S dlouholetým sportovním pozadím jsem si uvědomil, že stačí jen doladit pár tukových záhybů a posílit trochu bicepsy, na kterých jsem kdysi stavěl.
A tak jsem tam stál, před vchodem do fitka na plavečáku v Podolí, s obavami, že moje nedokonalé tělo bude vypadat jako vánoční cukroví před dietou. Moje cesta k cvičení začínala s obavami, představoval jsem si, jak na mě lidé budou hledět, jako bych právě vytvořil nový druh velryby.
V hlavě mi kmitaly myšlenky na to, jestli udělat grandiózní vstup, jako bych vcházel na módní přehlídku, nebo raději nevinně přejít přes práh dveří, doufajíc, že moje neohrabané pokusy o posilování nebudou vypadat jako taneční vystoupení flamenga s nohama zabořenýma v batohu.
Tak takhle nějak začínal moje cesta k fitness, pokud nechcete aby i ta vaše nebyla tak strastiplná a plná nesmyslných pocitů čtěte dál.
Co udělat před vstupem do fitka?
- pokud chcete investovat, najměte si trenéra například David z Form Factory Letňany tel: 774 044 464, ten vás provede prvními kroky a předá tolik informací, že se za měsíc budete ve fitku cítit jako doma
- pokud je váš rozpočet omezený, získejte informace o způsobu cvičení, o správném provedení cviků, frekvenci atd. z internetu případně i odborné literatury.
- stanovte si cíl, jestli chcete redukovat váhu, nabrat svaly nebo zvýšit výkonost.
- Vyberte si správné fitness centrum. Důležité je vybavení, dostupnost, prostředí i cena.
- Poslední jídlo před tréninkem cca. 1,5 hodiny, ale velmi záleží na individuálních potřebách. Nebojte se sacharidů.
Co sebou do tašky?
- Sportovní obuv – V minulosti se mi stalo, že jsem si tenisky zapomněl a upadla mi činka na palec, mnoho let mi dorůstal nehet.
- Sportovní oblečení – Ideálně něco co neškrtí, nevytahuje se a je příjemné. Jestli budete mít na tričku logo Versace nebo Jitex je úplně jedno, z toho svaly nerostou. Na nátělník zapomeňte.
- Ručník – Hygiena musí být, takže ručník pod spocené tělo je základ. Chráníte sebe a jste ohleduplní k ostatním.
- Voda – dodržovat pitný režim je základ, já si bez 1,5 l. vody vůbec trénink nedokážu přestavit.
Pokud se budete ve fitku sprchovat doporučuji žabky a samozřejmě mýdlo. Jestli použijete před cvičením deodorant je pouze na vás, za mě určitě ano.
Uvnitř fitka a co dál?
- Pokud jste bez trenéra a nemáte zkušeného kamaráda nebo kamarádku, směřujte do kardio zóny a dejte si maximálně 5 minut s lehkou zátěží například na chodícím páse, orbitreku, cyklotrenažéru apod. Je třeba rozhýbat tělo, zvýšit jeho teplotu a rozproudit krev.
- Pak by měl následovat tzv. dynamický strečink, který zahřeje svaly a připraví tělo na výkon. V dynamickém strečinku jsou svaly roztaženy skrze pohyby, jako jsou kruhové pohyby, poskoky nebo kontrolované oscilace. Postačí 5 minut.
- No a teď už přichází na řadu to proč jste došli až sem, samotný trénink. Jeho délka by se měla pohybovat kolem 60 minut ve frekvenci 2 – 3 x do týdne.
- Pokud přijdete do kontaktu s podložkou nebo lavičkou, použijte pod sebe ručník.
- Uklízejte činky a kotouče.
Co po cvičení?
- slušně poděkovat, vrátit klíček od skříňky, mít ze sebe radost
- není úplně nutné bezprostředně po cvičení jíst nebo suplementovat protein. Když to stihnete do 2 hodin, ideál.
Napsat komentář